Сталося ДТП – що робити?

– Якщо є поранені або матеріальний збиток є великими:

Викликати лікарів і поліцію (Єдиний номер екстрених викликів для Євросоюзу 112). Зміна розташування транспортних засобів після ДТП дозволяється тільки за умови, коли воно необхідне для захисту постраждалих або для безпеки руху. Без згоди поліції учасники (включаючи пасажирів) ДТП можуть залишати місце ДТП тільки тоді, коли вони потребують першої медичної допомоги або для того, щоб викликати поліцію.

Сфотографувати місце ДТП з різних точок огляду, щоб можна було визначити характер пошкоджень всіх учасників. Обов’язково потрібно сфотографувати номери і марки автомобілів учасників ДТП.

Якщо вважаєте себе винним в ДТП – надайте один екземпляр Зеленої карти або її копію, зауважте, що надання копії Зелена Карта вважається як визнання провини. По можливості отримаєте контактні дані очевидців, перш ніж вони покинуть місце аварії. Після цього потерпілі звернуться в Моторно-страхове бюро своєї країни і воно самостійно або через своїх представників відшкодує збитки постраждалим, а потім звернеться за компенсацією до української страхової копанні, виписала бланк зеленої карти. Тому обов’язково після приїзду в Україну необхідно повідомити про ДТП в страхову компанію і надати всі документи, які у Вас є по ньому, разом з фотографіями і власним письмовим поясненням. Зробити це можна по електронній пошті.

Якщо ви не винні – візьміть (або сфотографуйте) дані поліса винуватця ДТП, а також сфотографуйте місце ДТП і автомобілі учасників (як описано вище). Ще раз звертаємо увагу, що надання примірника Зелена Карта або інформації про Зелену Карту прирівнюється до визнання своєї провини. Зауважте, що в спірних ситуаціях більшість законодавств країн Європи дають на оскарження вироку 10 днів, після цього терміну дуже важко довести свою правоту. Тому треба дуже уважно дивитися документи, які Ви заповнюєте. Якщо Вам не зрозуміло, що Ви повинні підписати, краще цього не робити. В крайньому випадку, можна в самому документі написати рідною мовою (якщо Ви не знаєте мови країни, де сталося ДТП) “Я не винен” або “Свою провину не визнаю”. Проінформуйте про факт ДТП страхову компанію, вказану в страховці винуватця, (телефони на страховці також повинні бути вказані) або, при відсутності страховки, іноземне бюро «Зелена карта» (телефони і адреси бюро вказані на зворотному боці вашої «Зеленої Карти»). Там Ви можете проконсультуватися про Ваших наступних кроках в отриманні відшкодування. Є поодинокі випадки, коли страхова компанія винуватця може сказати, щоб Ви зверталися до своєї страхової компанії за відшкодуванням. Це можливо тільки при наявності у Вас договору страхування КАСКО, який діє за кордоном. Якщо такого у Вас немає, Вам потрібно зазначити про відсутність договору КАСКО і настояти на бажанні отримати відшкодування у них. Власне виплата відшкодування може статися після повернення в Україну на підставі фотографій і експертизи. Ліміти на відшкодування застосовуються відповідно до законодавства країни, де сталося ДТП.

Після приїзду в Україну повідомте про ДТП в страхову компанію і надайте всі документи, які у Вас є по ньому, разом з фотографіями і власним письмовим поясненням. У поясненні потрібно підкреслити, що Ви вважаєте себе невинним і чому.

– При наявності незначних матеріальних збитків без поранених:

Порядок дій відрізняється тільки тим, що в даному випадку поліція не викликається, а складається двостороннє заяву про ДТП, яке підписується обома сторонами. Заява є для визначення обставин справи і не вимагає взаємної згоди з питання провини. Також в ньому можуть міститися схеми ДТП. При визнання своєї провини, обов’язково пред’явіть іншому учаснику ДТП Ваші документи і примірник або копію Зеленої Карти (вимога підтвердження особи відповідно до Правил дорожнього руху). В іншому випадку – при відсутності провини, в поле «Примітка» вкажіть, що Ви не винні в ДТП. Решта дії ідентичні як і при попередній ситуації.

Основні моменти:

Перед поїздкою за кордон переконайтеся, що у Вас є Зелена Карта і термін її дії не закінчується під час Вашого перебування. Якщо з’ясується при ДТП, що Ваша Зелена Карта не є дійсною, тоді вся відповідальність ляже на Вас, а ліміти відповідальності за кордоном не йдуть ні в яке порівняння з українськими і можуть становити сотні тисяч євро.

Зелена Карта не покриває Ваших збитків, для цього Вам потрібно придбати договір КАСКО. Також Зелена Карта не звільняє Вас від кримінальної відповідальності у важких випадках. Є випадки, коли витрати, які понесла страхова компанія в результаті дій страхувальника (клієнта), переводяться на останнього. Караються такі порушення, як наявність умислу, алкогольне, наркотичне чи інше сп’яніння водія; заподіяння шкоди особою, у якого відсутні права на керування транспортним засобом; залишення водієм місця події і невиконання ним обов’язків, передбачених правилами. Тоді страховик може пред’явити регресну вимогу до заподіяла шкоду страхувальникові. Тобто, згідно з прийнятими нормами, платить все-одно страхова компанія, навіть якщо водій був п’яний (не має права відмовити в рамках вимоги по системі «Зелена карта»), а вже потім з ним розбирається.

Як потрібно заповнювати заяву про ДТП?

– На місці ДТП

використовуйте тільки одну форму для 2 автомобілів-учасників (2 для 3 автомобілів-учасників і т.д.). Не має значення, хто її видає або заповнює. Використовуйте кулькову ручку і пишіть з сильним натисканням, щоб копії добре читалися.
При заповненні заяви про ДТП звертайте увагу на наступне:
при відповіді на питання посилайтеся

а) в п. 6 і 8 на ваші страхові документи (Поліс або Зелену Карту) і
б) в п. 9 на ваше водійське посвідчення.
Точно відзначте точки дотику (п. 10).
Відзначте хрестиком ті варіанти (1-17), які відповідають вашій ДТП (п. 12) і вкажіть в кінці кількість позначених вами полів.
Складіть схему ДТП (п.13).
Згадайте можливих свідків ДТП та вкажіть їх імена і адреси, особливо при розбіжності між Вами та іншим учасником зіткнення.
Підпишіть заяву про ДТП і дайте підписати його іншим водіям. Передайте іншому водієві-учаснику один екземпляр і зберігайте інший для того, щоб передати далі в вашу страхову компанію. Якщо водій і страхувальник є різними особами, перед цим заяву ще має бути підписана страхувальником.

– Дома

– Не забудьте вказати, де і коли ваш автомобіль може бути оглянутий експертами.
– Ні в якому разі не міняйте заяву про ДТП на першій сторінці
– Передайте форму без затримки.

– Особливі випадки

– Якщо інший учасник ДТП має такий же формуляр, затверджений Європейським Комітетом Страховиків, але на іншій мові, дійте виходячи з того, що формуляри є однаковими. Тому Ви можете перевести основний зміст від пункту до пункту на основі Вашого власного формуляра. З цією метою окремі питання пронумеровані.
– Цей формуляр використовується також для ДТП без шкоди третім особам, наприклад, при страхуванні КАСКО при пошкодженні власного автомобіля, викрадення, пожежі.