Зміст:

 1. Коли водій зобов’язаний пред’являти страховий поліс?
 2. Наслідки відсутності страховки
 3. Категорії водіїв, які можуть не оформлювати страховку
 4. Розмір штрафів за відсутність поліса страхування

 

Регламент автострахування ОСАГО здійснюється законодавством України та визначається як обов’язкова умова при користуванні ТЗ. Однак з кожного правила є винятки. Дізнайтеся, кому не загрожує штраф за їзду без страховки і як довго можна відтягувати страхування.

Коли водій зобов’язаний пред’являти страховий поліс?

Страхування автоцивільної відповідальності є обов’язковим, і пред’являти поліс водій не зобов’язаний на першу вимогу інспектора. Законодавчо визначено ряд випадків, коли полісмен може попросити водія надати страховку:

 1. вчинення особою, яка керує ТЗ, порушення ПДР, і, як наслідок, складання протоколу;
 2. оформлення ДТП.

 

Оскільки страхування ОСАГО має обов’язковий характер, під час планових перевірок документів або автомобілів, представники закону не мають права його перевіряти.

Якщо в будь-якій із зазначених ситуацій у водія не виявляється документа, що підтверджує автострахування, йому виписують штраф за відсутність страховки, крім платежу за недотримання ПДР.

Наслідки відсутності страховки

Водій зобов’язаний сідати за кермо з повним комплектом документів: паспортом, водійським посвідченням, свідоцтвом про реєстрацію ТЗ, страховим сертифікатом або документом, що підтверджує законність його відсутності.

Причин відсутності страхового поліса у автолюбителя може бути кілька:

 1.  прострочений;
 2.  забутий вдома;
 3.  втрачений;
 4.  зовсім не оформлений;
 5.  зіпсований та інше.

 

Якщо поліція виявила відсутність поліса і склала протокол, можна оскаржити рішення в суді. Практика показує, що водії отримують позитивний результат справи, мотивуючи процесуальним порушенням дії патруля. У такий довгий і витратний спосіб можна довести, що штраф за прострочену страховку або її відсутність був накладений неправомірно.

При здійсненні ДТП і відсутності страхового поліса інспектор на свій розсуд може застосувати штраф або ви обійдетеся попередженням. При цьому ризикувати не варто, та слід оформити ОСАГО якомога швидше, оскільки кожне наступне порушення буде супроводжуватися додатковими витратами на оплату штрафу за відсутність документа.

Категорії водіїв, хто може не оформляти страховку

Відсутність страхування інкримінується як серйозне адміністративне порушення і тягне за собою матеріальне стягнення з водія-порушника.

Штраф за їзду без страховки в Україні не отримують громадяни, яким закон дає право на її відсутність. До таких відносяться:

 1. особи з обмеженими можливостями, які належать до 1 групі інвалідності;
 2. учасники бойових дій;
 3. водії осіб з обмеженою дієздатністю, що належать до 1 групі інвалідності за умови, що автомобіль зареєстрований на інваліда.

 

Якщо трапляється аварія за участю перерахованих осіб, компенсаційні зобов’язання бере на себе МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро України).

Розмір штрафів за відсутності поліса страхування

Їзда без страховки передбачає конкретну суму штрафу. Він може бути представлений в двох розмірах: 25 або 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 і 850 грн).

Автовласникам слід знати, який штраф за їзду без страховки передбачений законом в конкретному випадку:

 1. 425 грн – якщо поліс є, але з певних причин водій не може його пред’явити (за умови, що полісмен перейметься ситуацією і піде назустріч);
 2. 850 грн – якщо страховка відсутня або прострочена понад 5 днів.

 

Враховуючи, що розмір платежів перевищує вартість страховки і веде до додаткових записів в базі порушників ПДР, варто замислитись про придбання Автоцивілки якомога раніше.